Паленке - найбільші руїни стародавнього міста майя, розташовані на північному сході мексиканського штату Чіапас. Тут виявлено більше тисячі будівель, що займає в загальній складності 15 кв. км, детально вивчена і відновлена лише частина з них. У декількох кілометрах на схід від руїн знаходиться сучасне Паленке.
Доступ на територію відкритий з 8.00 до 17.00. Надаються послуги англомовного гіда.
Історія та культура Паленке Іменем Паленке місто нарекли іспанці, за часів майя воно називалося Лакам-ха - «Велика вода». Виникнувши близько 100 року н. е.., поселення досягло свого розквіту в період з 630 по 740 роки. Найяскравішим і впливовим правителем Паленке був Пакаль, або, як називали його віддані піддані, «Сонячний щит». Саме в роки його владарювання в місті була зведена основна маса споруд.
Після 900 року Паленке спорожнів. Навколишня місцевість відома найвищим рівнем опадів на території Мексики, завдяки чому поступово місто зникло за густими тропічними заростями і впало у забуття аж до 1746 року, коли його виявили іспанці.
Потім тут побували численні археологічні експедиції, але і до цього дня, виявляються несподівані знахідки, поступово розкривають таємниці цього загадкового місця.
Де знаходиться і як дістатися до Паленке Найближчий до комплексу аеропорт (приблизно в двох годинах їзди) - міжнародний аеропорт Віллаермози.
На автобусі від Віллаермози можна дістатися за 2,5 години, від Сан-Крістобал-де-лас-Касаса і Кампече - 5:00, від Меріди - 10:00, від Канкуна - 13 годин, від Мехіко - 16 годин.
Від міста до руїн приблизно 6 км. Протягом дня кожні 10-15 хвилин туди і назад курсує маршрутне таксі.
Паленке: шопінг Поруч з музеєм знаходиться магазин, де можна купити сувеніри, вироби місцевих майстрів. Різноманітні вироби «в стилі майя» пропонують вуличні торговці зовні від головного входу.
Піраміди і храми Паленке Група Храмів хреста утворена трьома пірамідами: Храм Сонця, Храм Хреста і Храм Листяного Хреста. Комплекс був споруджений сином Пакаля, Кан Балам II в 692 році. В оформленні використані хрестоподібні зображення, що символізують дерево сейба, на яке, за уявленнями майя спиралася Всесвіт, і зображення самого Кан Балама II і Пакаля.
Палац - резиденція правителів Лакам-Ха. Розмір цієї грандіозної споруди становить 104 на 80 метрів, від землі Палац відокремлює триметрова тераса. Внутрішній простір розділено на 4 внутрішніх двори з лабіринтом коридорів і кімнат. У центрі - чотириповерхова вежа обсерваторії. З північної сторони до Палацу примикає майданчик для гри в м'яч.
Храм написів - дев'ятиступенева піраміда, загальне число ступенів у якій 69 - за кількістю років правління короля Пакаля. Назву храму було дано після виявлення всередині плити з описом історії Лакам-ха. У 1952 році всередині піраміди була знайдена усипальниця з саркофагом Пакаля.
Характерною особливістю архітектури Паленке є численні барельєфи з стукко - особливого виду штукатурки. Будівлі міста, похмуро сірі зараз, у часи майя були пофарбовані багряним кольором і оброблені синіми і жовтими барельєфами.
На північному сході місто перетинає річка АрройоОтолум. Спадаючи водоспадами по невеликих терасах, вона утворює природні ванни, відомі як «Ванни Королеви».
Екскурсії, розваги і пам'ятки Паленке На території працює музей, який зберігає археологічні знахідки, в тому числі копію у верхній частині саркофага Пакаля (оригінал зберігається в Національному археологічному музеї в Мехіко).
В 5 км від руїн знаходиться легендарний туристичний табір Ель-панчаят - улюблене місце богемної мексиканської молоді, а також притулок археологів і антропологів. Організація Maya Exploration Center у вихідні проводить в Ель-Панчане лекції, демонструє слайд-шоу та документальні фільми про історію майя. Тут також можна переночувати в кемпінгу, бунгало або навіть загальному спальному залі, обладнаному гамаками.